Ankara Diyetisyen | Diyetworks Türkiye | Bahçelievler Diyet

Kilo Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Verilir?

Kilo vermek istiyorum ama bunu sağlıklı bir şekilde yapmak istiyorum diyorsanız bu blog tam da sizin için yazıldı.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek, dengeli bir beslenme planı ve düzenli fiziksel aktivite ile gerçekleştirilebilir. İşte sağlıklı kilo vermek için yapılması ve yapılmaması gerekenler:

  1. Şok Diyetlerden Uzak Durmalısınız!

Kısa sürede aşırı kilo kaybını hedeflemek yerine uzun vadede kalıcı kilo vermeyi hedeflemeniz sizler için daha sağlıklı bir tercih olabilir. Çünkü çok düşük kalorili diyetler uzun süre sürdürebileceğiniz diyet modelleri değildir bu nedenle kısa sürede kaybettiğiniz kiloları tekrar alma riskiniz çok daha fazladır.

  1. Profesyonel Yardım Almayı Düşünmelisiniz!

Alanında uzman bir diyetisyenden yardım almak, kişiselleştirilmiş bir beslenme planı oluşturmanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Kim ya da kimlerden yardım alacağınızı doğru tercih etmek zayıflama sürecinizi keyifle geçirmenizi sağlayabilir.

Sizi ve isteklerinizi anlayabilen, besin tercihlerinizi göz önünde bulunduran, yaşam stilinizi ve alışkanlıklarınızı doğru değerlendiren bir diyetisyenden hizmet almak yoğun iş hayatı stresinizi doğru yönetmenizi bile sağlayabilir.

Diyetisyenler aynı zamanda sağlık profesyonelleridir. Kullandığınız ilaçlar, besin alerjileriniz veya var olan hastalıklarınıza göre size uygun diyet tedavisini belirleyen kişilerdir.

  1. Beslenme Planınızı Gözden Geçirmelisiniz!:

Beslenme planınızı gözden geçirirken, 1 gün içerisinde neler yiyip içtiğinizi not etmelisiniz. Böylece kendi kilo probleminizin altında yatan nedeni bulmaya çalışırken destek aldığınız diyetisyeninize kendi bireysel beslenme alışkanlıklarınızla ilgili doğru bilgiler verebilirsiniz.

Öğünlerinizi ne sıklıkta yaptığınıza odaklanın, yemek yerken tabağınıza aldığınız yemeklerin porsiyonlarını gözden geçirin.

İşlenmiş besinleri ve ambalajlı ürünleri ne sıklıkta tükettiğinizi düşünün, fazla olduğunu düşünüyorsanız buna yönelik diyetisyeninizden size özel öneriler istemelisiniz.

  1. Gerçekçi Hedefler Koymalısınız!:

Amerikan Diyetisyenler Derneği ile Beslenme ve Diyet Akademisinin önerilerine göre BKI değeri 27-35 arasında olan kişiler haftada 230-450 gram arasında kilo kaybı hedeflemeli; BKI değeri 35’ten büyük olanlar ise haftada 450-900 gram arasında kilo kaybı hedeflemelidirler. Kısacası haftada 0.5 ile 1 kilo arasında kilo kaybı, kilo verme süreçlerinde sağlıklı ve uygun bir hızı ifade etmektedir. Kişiye özgü sağlıklı ve gerçekçi bir hedef belirlemek süreç açısından da daha uygun olacaktır.

Öte yandan hızlı kilo kaybı, kas kaybına ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

  1. Düzenli Fiziksel Aktivite Yapmak İçin Özen Göstermelisiniz!:

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisine göre haftada en az 150 dakika orta şiddette aerobik egzersiz veya 75 dakika yüksek şiddetli aerobik egzersiz yapmaya çalışılmalıdır.

Kuvvet antrenmanları yaparak kas kütlenizi artırmalısınız. Kaslar daha fazla enerji harcar ve metabolizmanızı hızlandırır.

  1. Su Tüketmek İçin Gerekli Özeni Göstermelisiniz!:

Yeterli su içmek vücudunuzdaki metabolik faaliyetlerin doğru ibr biçimde işleyebilmesi için gereklidir. Bunun yanı sıra yeterli su içmek tokluk hissinizi artırabilir ve sağlıklı kilo verme sürecini destekleyebilir.

  1. Öğünlerinizi Düzenli Tüketmeye Gayret Göstermelisiniz!:

Diyetisyeninizle kaç öğün tüketmeniz gerektiğini mutlaka belirlemelisiniz. Herkes için öğün sayısı ve sıklığı aynı olmak zorunda değildir. Bireyin yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına uygun öğün sayısı belirlenebilmektedir.

Belirlenen programa uymalısınz. Öğün atlamak yerine düzenli aralıklarla sağlıklı öğünler tüketmelisiniz. Bu, kan şekerinizi dengelemenize ve aşırı yeme riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Sabırlı Olmayı Denemelisiniz! :

Sağlıklı kilo verme süreci zaman alabilir. Sabırlı olun ve hedeflerinize ulaşana kadar düzenli olarak çabalarınızı sürdürmeye devam etmelisiniz.

Herkesin ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle kilo verme planınızı kişiselleştirmek ve bu konuda uzman bir diyetisyene danışmak önemlidir. Ayrıca, sağlıklı kilo verme hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir destek sistemi oluşturmalı ve motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız.

Diyetisyen Aydan Aydoğan Duman

DietWorks Beslenme Danışmanlığı
Open chat
1
Scan the code
Merhaba 👋,
Yardım ister misiniz?