Ankara Diyetisyen | Diyetworks Türkiye | Bahçelievler Diyet

Kilo verdikten sonra tekrar almamak için ne yapmalıyım?

Kilo verme süreci tamamlandığında, diyet sürecinden daha uzun soluklu iradeye ihtiyaç duyan bir süreç başlar. Verilen kiloların korunması, “dengeli beslenme” kavramının hayata geçirilmesi ile mümkündür. Diyet süreci tamamlandıktan sonra kilo almamak adına tüketimi daha da sınırlandırmak veya artık diyet sona erdiği için tüketimde sınırsız olmak yapılan iki büyük hatadır. Kiloyu korumanın en önemli kısmı, sevdiğimiz besinleri de tüketebiliriz ancak kilo almak istemiyorsanız günlük tüketmemiz gereken enerji dengesini sağlamak çok önemlidir.  Bir öğünde aşırıya kaçtıysanız sonraki öğünde normalinizden daha hafif bir öğün tercih ederek dengeyi sağlayabilirsiniz.  Sürdürülebilir beslenmeye uygun şekilde kilo verme sürecini tamamladıysanız, sağlıklı ve dengeli bir diyet sistemine adapte olmuşsunuz demektir. Bunun sonucu olarak da nasıl besleneceğinizi ve koruma sürecini öğrenmişsiniz demektir. Genel başlıkları ile bunu nasıl yaparız maddeleyelim.

  • Tartıdan uzak kalmayın. Aynı saat ve aynı kıyafetlerle haftada 1 kere tartıya çıkmak, kilo kaybınız veya kilo alma durumunuz hakkında sizi kontrollü tutacaktır. Tartıda gördüğünüz sonuca göre gelecek hafta beslenme konusunda izlemeniz gereken yolu belirleyin, ötelemeyin. 
  • Tıpkı diyet sürecinizde olduğu gibi öğün atlamamaya özen gösterin. Öğün atlamak kan şekerinizin ani düşüşlerine sebep olur bu da anlık kararla sağlıksız ve aşırı kalorili besinler tüketmenize sebep olabilir.
  • Düzenli ve yeterli ortalama 7-8 saatlik bir uyku düzeni oluşturun. Çok az veya fazla uyumak iştah metabolizmasında olumsuz etkileri sebebiyle daha çok acıkmanıza sebep olabilir.
  • Önünüzdeki haftanın öğün planı belirli olsun. Bu planlama doğrultusunda market alışverişinizi yapın. Böylelikle yorgunluk veya aceleyle dışarıdan yemek yemeleri kısıtlayabilir veya evde dengesiz ve sağlıksız hızlı bir tabak oluşturmanızın önüne geçebilirsiniz.
  • Su tüketimi, kilonuzu korumada öneminin olmasının yanı sıra beden sağlığınızı korumanın en önemli noktasıdır. Kilogram başına 30 mL’den hesaplayarak ihtiyacınız olan yeterli miktardaki suyu tüketiniz.
  • Dışarıda yemek yediğimiz durumlar elbette olacak, bu durumlarda elbette ki kendimizi de mutlu etmeli istediğimizi tüketebilmeliyiz. Ancak bu planlardan sonra kendi beslenme rutinimize kesinlikle dönmeliyiz. Dün dünde kalmalı. Alkol alınan günlerden sonra öğünlerimizi daha hafif yapabiliriz. Örneğin sebze odaklı, su tüketimini arttırarak sonraki 1-2 günün düzeniniz böyle sürdürmek dengelemenize yardımcı olur.
  • Kendi gözetiminiz artık size ait, birkaç gün öğünlerde abarttığınızı düşünüyorsanız sonraki günlerde daha sağlıklı besin tercihleri yapabilirsiniz.
  • Besinlerinize yağlı soslar eklemekten kaçının. Besinlerinizi baharatlar, limon, sirke ve 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı ile tatlandırmayı deneyin.
  • Fiziksel aktivitenizi arttırmaya çalışın. Toplu taşımadan bir durak önce inmek, arabayı biraz uzağa park etmek, gününüzün bir noktasında yürüyüş yapmak gibi küçük aktiviteler bile birer adımdır.

DİYETİSYEN ZÜLAL ÜNVER

DietWorks Beslenme Danışmanlığı
Open chat
1
Scan the code
Merhaba 👋,
Yardım ister misiniz?