Ankara Diyetisyen | Diyetworks Türkiye | Bahçelievler Diyet

Kısa sürede kilo vermek mümkün mü?

Mümkün olduğu kadar çabuk kilo vermeyi istemek normaldir ama bunu minimum düzeyde kas kaybı sağlayarak yapmak önemlidir.

1 haftada ne kadar kilo verebilirim? 1 ayda kaç kiloya ulaşırım? Gibi sorular diyete başlamadan önce herkesin aklın gelen ve gerçekliği merak edilen sorulardır. Birçok uzmana göre haftada 0,5-1 kg kaybetmek sağlıklı ve güvenli bir orandır fakat bir uzman eşliğinde ilave uygulamalarla bu oranın üstüne çıkılabilmektedir.

Diyet yoluyla kilo vermek egzersiz yaparak vermekten daha kolay olduğundan insanlar genellikle çok düşük kalorili bir diyet uygulamayı tercih ederler. Diyet sürecine ek olarak egzersiz eklendiğinde kilo verme oranı haftalık 1 kg’nin üstüne çıkabilmektedir.

Düşük kalorili diyetler eğer bir uzman eşliğinde yapılmıyorsa birtakım tehlike barındırır. Safra taşı oluşumu, kas kaybı, metabolizmanın yavaşlaması ve vitamin/mineral eksiklikleri oluşabilir. Bu yüzden mutlaka bir beslenme uzmanıyla yürütülmelidir.

ÇOK DÜŞÜK KALORİLİ DİYET:

Çok düşük kalorili diyetlerde günde 500-800 kcal kadar az kalori tüketebilir ve haftada 1,5-2 kg kadar kilo kaybedebilirsiniz. Bu diyetlerin çoğunda normal öğünler yerine zenginleştirilmiş öğünler; protein shake, protein bar… vb. kullanılır. Bu, her gün ihtiyacınız olan tüm besin ögelerini almanızı sağlamaya yardımcı olur.

Bu diyetler yalnızca obezite kategorisinde olan ve sağlık nedeniyle kilo vermesi gereken yetişkinlere önerilir. Genellikle zayıflama ameliyatı öncesinde kullanılmaktadır ve 2 haftadan uzun süre uygulanması önerilmemektedir.

DÜŞÜK KALORİLİ DİYET:

Bu diyetler genellikle kadınlar için günde yaklaşık 1.000 ila 1.200 kaloriye, erkekler için ise günde 1.200 ila 1.600 kaloriye izin verir. Hızlı kilo vermek isteyen çoğu kişi için çok düşük kalorili diyetlerden daha iyi bir seçimdir. İçeriğinde hem zenginleştirilmiş özel besinler hem de normal besinler bulunur, bu yüzden uygulaması ve sürdürülmesi kolay diyetlerdir.

ARALIKLI ORUÇ (IF DİYETİ):

Intermittent fasting diyetinin birkaç çeşidi var. Bunlardan en popüler olanları;

16:8 Yöntemi: 16 saat açlık (uyku dahil), 8 saat yemek yeme şeklindedir. Örneğin; 12.00-20.00 saatleri arasında yemek yenilir, günün geri kalan kısmında bitki çayları hariç herhangi bir besin tüketilmez.

5:2 Yöntemi: Haftanın 5 günü normal, haftanın 2 günü çok düşük kalorili diyet içerir (500-800 kcal/gün). Bu noktada kısıtlı yemek yenecek iki günün üst üste uygulanmaması sağlık açısından çok önemlidir.

Bu diyetlerin etkisini arttırmak için:

  • Uyku kalitesini artırmak
  • Yemeklerde ve salatalarda daha az sos kullanmak
  • Çay ve kahveye şeker eklememek, şekerli içeceklerden uzak durmak
  • Tabağın çoğunluğunu sebze ve yeşillikle doldurmak
  • Yemeği yavaş yavaş yemek ve tokluğu hissetmek
  • Probiyotik kullanmak

SONUÇ OLARAK

Egzersizle ile birlikte dengeli bir diyet uygulamak, uzun vadeli kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabilir. Hedefiniz hızlı bir şekilde kilo vermek olduğunda ise bunu bir profesyonel ile birlikte özel diyetlerle gerçekleştirmek mümkündür. Fakat unutulmamalıdır ki bu diyetler uzun süre uygulanmamalıdır aksi takdirde ciddi vitamin/ mineral eksikliklerine ve daha birçok rahatsızlığa sebep olabilir. Uzun vadeli düşünmek önemlidir.

DietWorks Beslenme Danışmanlığı
Open chat
1
Scan the code
Merhaba 👋,
Yardım ister misiniz?